Directed by
Lonny Price |
Writing Credits
Athol Fugard | ... | (based on the play by) |
Nicky Rebelo | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Michael Auret | ... | producer |
George Belshaw | ... | executive producer |
Raimund Berens | ... | executive producer |
Reuben Cannon | ... | executive producer |
Peter Dale | ... | executive producer |
Zaheer Goodman-Bhyat | ... | producer |
John Hadity | ... | executive producer |
Malcolm Kohll | ... | co-producer |
William Mahoney | ... | executive producer |
Nelle Nugent | ... | producer |
Richard Paulson | ... | executive producer |
Jody Price | ... | executive producer |
David Pupkewitz | ... | producer |
Morris Ruskin | ... | executive producer |
Avy Stein | ... | executive producer |
Kenneth Teaton | ... | executive producer |
Platon Trakoshis | ... | line producer (uncredited) |
Music by
Barry Donnelly |
Cinematography by
Lance Gewer | ... | director of photography |
Editing by
Ronelle Loots |
Casting By
Janet Meintjies | ... | (as Janet Meintjes) |
Christa Schamberger |
Production Design by
Tom Gubb |
Costume Design by
Pierre Vienings |
Makeup Department
Pat Adams | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant |
Nicolette Basson | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Carla Fourie | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant |
Rozanna Howe | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant |
Annalinde Kirsten | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant |
Rene Rossouw | ... | hair stylist assistant (as Renee Rossouw) / makeup artist assistant (as Renee Rossouw) |
Gayl Shelly | ... | makeup supervisor |
Production Management
Derek O'Connor | ... | unit manager: locations |
Barry Strick | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Dale Butler | ... | first assistant director |
De Villiers Fourie | ... | third assistant director |
Eugenia Claudia Gualdi | ... | second assistant director (as Eugenia Gualdi) |
Kitt Lavoie | ... | assistant director |
Marcy Trout | ... | second assistant director (as Marcellano Trout) |
Christo van Schalkwyk | ... | second assistant director: second unit |
Trish Wylie | ... | second assistant director |
Art Department
Cyril Shu Anyanga | ... | set dresser (as Cyril Anyanga) |
Gail Behrmann | ... | art department researcher |
Jason Berndt | ... | art department coordinator |
Mike Fernandez | ... | art department assistant |
Gregory Gibson | ... | props assistant |
Jane Henderson | ... | lead set decorator |
Saadiqah Omar | ... | art department assistant |
Mark Risk | ... | storyboard artist |
Jako Suhrmuller | ... | art department assistant |
Amidou Fombe Tiku | ... | set dresser (as Fombe Tiku) |
Johan Van Eeden | ... | stand-by on-set dresser |
Jaco Van Heerden | ... | stand-by on-set dresser |
Kobus Van Heerden | ... | art department assistant (as Jako Van Heerden) |
Neil Williamson | ... | property master |
Lee-Ann Olwage | ... | art department assistant (uncredited) |
Sound Department
Armien Baradien | ... | vt sound |
Barry Donnelly | ... | sound designer |
Paul Herrington | ... | sound facility manager |
Conrad Kuhne | ... | location sound recordist |
Jacques Pienaar | ... | boom operator |
Bert Roets | ... | location sound recordist |
Mark Shehab | ... | assistant sound editor |
Geronimo Mercado | ... | adr supervisor: Puerto Rico (uncredited) |
Mark Shehab | ... | foley artist (uncredited) |
Special Effects by
Ricardo Cupido | ... | special effects crew |
Antonio Morelli | ... | special effects crew |
Gavin Pearson | ... | special effects coordinator |
Russel Shlummer | ... | special effects crew (as Russel Schlimmer) |
Cassandra Van Der Zanden | ... | special effects crew |
Raymond Vokes | ... | special effects crew (as Raymond Volkes) |
Donavin Waters | ... | special effects crew |
Visual Effects by
Faghrie Coenraad | ... | 3d artist: Condor Cape Town |
Faghvie Coenraad | ... | 3d artist: Condor Cape Town |
Devin Mitchell | ... | 3d artist: Condor Cape Town |
Mzo Pitolo | ... | compositing artist: Condor Cape Town |
Andre Steyn | ... | compositing artist: Condor Cape Town |
Andre Van Der Merwe | ... | visual effects producer: Condor Cape Town |
Stunts
Paul Hampshire | ... | stunt coordinator |
Mick Milligan | ... | stunts |
Gabriel Williamson | ... | stunt office coordinator |
Camera and Electrical Department
Dave Aenmey | ... | camera operator (as Dave Aenmay) |
Jarrett Barr | ... | grip |
Dylan Bland | ... | grip |
Patrick Botha | ... | best boy |
Eduardo Da Veigo | ... | vt operator |
Stephen Daly | ... | best boy |
Hein de Vos | ... | camera operator |
Thozamile Ganzana | ... | spark (as Thozamile Ganjani) |
Gijs Ten Haaft | ... | grip |
David Howe | ... | gaffer |
Zahir Karriem | ... | key grip |
Pam Laxen | ... | focus puller (as Pamela Laxen) |
Warrick Mcleod | ... | digital loader: red one |
Elvis Mhlauli | ... | sparks |
Nik Nocwabe | ... | grip assistant |
Gideon Pretorius | ... | sparks |
Bruno Shosha | ... | generator operator (as Bruno Shosh) |
Hilton Stiles | ... | best boy grip (as Hilton Styles) |
Ayanda Sunduza | ... | clapper loader |
Lean Van Den Berg | ... | clapper loader |
Adi Visser | ... | steadicam operator |
Coco Van Oppens | ... | still photographer (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Jeanette Bingham | ... | seamstress |
Catherine Collard | ... | costume tailor (as Cathy Collard) |
Kim Coppen | ... | stand-by wardrobe |
Inge Hough | ... | costume stand-by |
Ayesha Khatieb | ... | costume supervisor |
Jocelyn Mackenzie | ... | seamstress |
Candice-Lee Robinson | ... | wardrobe assistant |
Natalie Schoeman | ... | stand-by wardrobe |
Jeanette Scott | ... | seamstress |
Oona Van Jaarsveld | ... | wardrobe assistant (as Oona Mari Van Jaarsveld) / wardrobe assistant |
Geraldine Verkul | ... | costume cleaner |
Editorial Department
Donovan Bush | ... | supervising colorist |
Tahnee Davies | ... | post coordinator: South Africa (as Tahnee Wright) |
Petr Geertsema | ... | assistant editor |
Corne Gildenhuys | ... | assistant editor |
Tanja Hagen | ... | assistant editor |
Heino Henning | ... | colorist / on-line editor |
Richard Lackey | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Location Management
Bourne Burski | ... | location scout |
Deborah Murray | ... | location scout |
Music Department
Mike Blake | ... | musician: solo trumpet |
Barbara Kennedy | ... | musician: solo cello |
Grant McLachlan | ... | arranger: digital |
Neo Muyanga | ... | musician: opening music vocalist |
Script and Continuity Department
Carien Schutte | ... | script supervisor |
Transportation Department
Cyril Shu Anyanga | ... | driver: set dressing (as Cyril Anyanga) |
Derek Ayuk | ... | driver: wardrobe truck |
Wilfrid Cupido | ... | driver: banger |
Henry de Villiers | ... | transportation captain |
Clem Hennessy | ... | unit captain: locations |
Clement Magwaza | ... | driver: wardrobe truck |
James Mubawa | ... | driver: catering |
Anthony Muringani | ... | driver: craft service (as Anthony Muregani) |
Lieven Muzerwa | ... | driver: hair and makeup truck |
Bruce Nqamqele | ... | driver: unit truck |
Derek O'Connor | ... | transportation manager |
Additional Crew
Shiraz Adams | ... | chaperone: cast |
Razwana Akram | ... | legal services: UK, Simons Murhead Burton |
Matt Alesevich | ... | development manager: Foxboro Company |
Kelly Jo Bluen | ... | tutor: French |
Robyn Bouwer | ... | production assistant |
Neil Brown | ... | on-set medic: Medics in Motion |
Devin Richard Butterworth | ... | loop group: Young Hally |
Mark Cain | ... | accountant |
Hanlie Carstens | ... | insurance broker: South Africa, COM |
Carla Cloete | ... | production assistant |
Matt Cowart | ... | assistant to director |
Willemun De Best | ... | collection agent: Fintage House |
Byron De Carvalho | ... | caterer |
Kurt De Villers | ... | chaperone: Mr. Price (as Kurt De Villiers) |
Clinton De Villiers | ... | chaperone: cast (as Clint De Villiers) |
Aubrey Diko | ... | unit assistant |
Andrea Dondolo | ... | loop group |
Surita Douglas | ... | accountant |
Lusindiso Dubula | ... | loop group (as Lusindiso 'Darky' Dubula) |
David Friedlander | ... | counsel: Foxboro Company |
Joanne Goldstone | ... | accounting consultant |
Martin Goodman | ... | chaperone: Mr. Highmore |
Kerry Gregg | ... | production coordinator |
Atiya Henry | ... | staff: Reuben Cannon Productions |
Tiffany Heyns | ... | production secretary |
Mark Hoeben | ... | choreographer |
Kailyn Johnson | ... | title designer and treatment (as Ryan Johnson) |
Cigal Kaplan | ... | assistant to producers: Focus Films |
Mildred Kasirori | ... | catering assistant |
Vengaj Katsande | ... | craft service leader |
Kevin T. Katske | ... | financial and legal services |
Zoliswa Kawe | ... | loop group |
Gideon Kekande | ... | catering assistant |
Jonathan S. Kemp | ... | assistant to producers: Focus Films (as Jonny Kemp) |
Andile Kosi | ... | loop group (as Andile 'Jumbo' Kosi) |
Peter Krummeck | ... | loop group |
Jeff Lock | ... | development manager: Foxboro Company |
Guy MacLeod | ... | legal services: South Africa, Irish Inc. |
Irish MacLeod | ... | Additional Crew: Legal |
Mvakalish 'Dobs' Madotyeni | ... | loop group |
Alice Mahoney | ... | financial and legal services |
Bill Mahoney | ... | financial and legal services |
Jim Mahoney | ... | financial and legal services |
Michelle Mahoney | ... | financial and legal services |
Peter Marshall | ... | insurance broker: USA, De Witt Stern Group |
Bongo Mbutuma | ... | loop group |
Jacques McDonald | ... | technical advisor (as Jacques Macdonald) |
Patrick Mediate | ... | development director: Foxboro Company |
Nick Miller | ... | tutor: Mathematics |
Kim Moir | ... | travel services: Wide Horizons Direct |
Rae Monique | ... | staff: Reuben Cannon Productions (as Reasheal Lockett) |
Nceba Mpiliswana | ... | loop group |
James Mubawa | ... | catering team leader |
Africa Munyama | ... | set production assistant |
Collins Ndlama | ... | general office assistant |
Stacie O'Beirne | ... | insurance broker: USA, De Witt Stern Group |
Lynette Ou Tim | ... | production assistant |
Yuyisile Pandle | ... | loop group |
Lars Plucker | ... | collection agent: Fintage House |
Selwyn Prins | ... | unit assistant |
Paul Raleigh | ... | completion bond: Film Finances |
Cristobel Salmeron | ... | tutor: Spanish |
Joy Sapieka | ... | unit publicist |
Sarah Scott | ... | loop group |
Mattew Sheel | ... | chaperone: Mr. Rhames |
James Shirras | ... | completion bond: Film Finances |
Robin Smith | ... | loop group |
Justine Solomon | ... | production coordinator |
Gok-Hui Tan | ... | company accountant: Focus Films |
Clara Tilve | ... | tutor: Spanish |
Susan Truckey | ... | tutoring coordinator |
Farren van Niekerk | ... | additional crew: legal |
Ryan Venter | ... | catering coordinator |
Joan Washington | ... | dialect coach: Mr. Highmore |
Ilana Wetzler | ... | loop group |
Jonathan P. Whitcomb | ... | financial and legal services |
Ina Wichterich | ... | dance director |
Michael Wilson | ... | production assistant |
Denise Woods | ... | dialect coach: Mr. Rhames |
David Zannoni | ... | collection agent: Fintage House |
Thanks
Tracy Ann Bryan | ... | special thanks |
David Dale | ... | in memory of |
Sue Latimer | ... | the producers wish to thank |
Phyllis Ruskin | ... | in memory of |