Directed by
Mina Shum |
Writing Credits (in alphabetical order)
Dennis Foon | ... | (written by) |
Mina Shum | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Sandra Oh | ... | Kin Ho Lum | |
Valerie Tian | ... | Mindy Lum | |
Ric Young | ... | Bing Lai | |
Tseng Chang | ... | Shuck Wong | |
Russell Yuen | ... | Alvin Ng | |
Donald Fong | ... | Nelson Zong | |
Christina Ma | ... | Ada Lai | |
Alannah Ong | ... | Tam | |
Tsai Chin | ... | Hun Ping Wong | |
Colin Foo | ... | Lee-Tai-Tai / Yeu Wong | |
Kevin Yee | ... | Raymond | |
Kameron Louangxay | ... | Peter Lai | |
Ben Immanuel | ... | Ernie the Manager (as Benjamin Ratner) | |
So Yee Shum | ... | Lee-Tai-Tai's Customer | |
Rick Tae | ... | Cute Delivery Guy | |
Mario Carotenuto | ... | Lottery Customer | |
Jasmin Dring | ... | The Matrons | |
Diana Ha | ... | The Matrons |
Produced by
Scott Garvie | ... | producer |
Bryan Gliserman | ... | executive producer |
Laura Harbin | ... | co-producer |
Christina Jennings | ... | producer |
Raymond Massey | ... | producer |
Marguerite Pigott | ... | executive producer |
Mina Shum | ... | executive producer |
Music by
Andrew Lockington |
Cinematography by
Peter Wunstorf |
Editing by
Alison Grace |
Casting By
Heike Brandstatter | ||
Coreen Mayrs |
Production Design by
Michael Bjornson |
Art Direction by
Carol Lavallee |
Set Decoration by
Dina Holmes |
Costume Design by
Katia Stano |
Makeup Department
Lisa Aharon | ... | swing hair stylist / swing makeup artist |
Melanie Burke | ... | hair stylist |
Cleo Gagner | ... | assistant hair stylist (as Cleo Ganger) |
Kathryn Murphy | ... | assistant makeup artist (as Kathryn Murphy) |
Alyssia Roberts | ... | swing hair stylist / swing makeup artist |
Carey Williams | ... | makeup artist |
Production Management
Barbara Ann Schoemaker | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Josy Capkun | ... | second assistant director |
Robyn Gelka | ... | third assistant director |
Collin Leadlay | ... | first assistant director (as Colin Leadlay) |
Jennifer Zimmer | ... | trainee assistant director |
Art Department
Darren Allan | ... | scenic artist |
Sarah Bjornson | ... | draftsperson |
Adam Catt | ... | on-set dresser |
Sally Cook | ... | assistant set decorator |
Jason Dampier | ... | carpenter |
Rob Dampier | ... | lead carpenter |
Jay Erickson | ... | carpenter |
Les Ford | ... | graphic artist |
Mai Gulbrandsen | ... | lead scenic artist |
Eric 'Rico' Hargreaves | ... | carpenter (as Eric Haregreaves) |
Tim Higgins | ... | lead dresser |
Brad Jansen | ... | scenic artist |
Jesse Joslin | ... | construction coordinator |
Jean Leslie | ... | graffiti artist |
Randy MacKenzie | ... | scenic artist |
Errin MacNeal | ... | set dresser |
Roy McGregor | ... | scenic artist |
Dawn Oldershaw | ... | carpenter |
Noni Peck | ... | property master |
Cristina Peori | ... | scenic artist |
Clif Prowse | ... | set dresser (as Cliff Prowse) |
Dave Righton | ... | lead props |
Glenna Robb | ... | set dresser |
Steve Schoemaker | ... | props assistant (as Steven Schoemaker) |
Dan Snelgrove | ... | scenic artist |
Anthony Ulc | ... | carpenter |
Shayne Wanless | ... | set dresser |
John Wilcox | ... | key scenic artist (as John E. Wilcox) |
Niki Charalambopoulos | ... | scenic painter (uncredited) |
Sound Department
Rick Bal | ... | sound mixer |
Keith Elliott | ... | re-recording mixer |
Mark Gingras | ... | sound designer / supervising effects editor |
Thomas Kodros | ... | stereo sound consultant: Dolby |
John Laing | ... | supervising dialogue editor |
Mishann Lau | ... | adr editor |
Diep Le | ... | assistant sound editor |
Anna Malkin | ... | assistant foley artist |
Jason Perreira | ... | sound re-recording assistant |
Peter Persaud | ... | foley recordist |
Maria Quanfun | ... | cable puller |
John Sievert | ... | foley artist |
Brad Thornton | ... | re-recording mixer |
Matt Willoughby-Price | ... | boom operator |
Mark Zsifkovits | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Terence J. Cox | ... | special effects |
Chris Hamilton | ... | best boy effects |
David Paller | ... | special effects second (as Dave Paller) |
Robert Paller | ... | special effects supervisor (as Rob Paller) |
Visual Effects by
Jon Campfens | ... | visual effects supervisor |
Jean-Luc Dinsdale | ... | on-set supervisor |
Carrie Richardson | ... | digital coordinator |
Joel Skeete | ... | compositor |
Stunts
Dan Redford | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Edward Chen | ... | grip (as Ed Chen) |
Bruce Crawford | ... | best boy |
David J. Dawson | ... | key grip (as Dave Dawson) |
Chris Dyson | ... | first assistant camera |
Kimberly French | ... | still photographer |
Miguel Gelinas | ... | grip |
Stephen Goad | ... | best boy electric |
Kenneth Hewlett | ... | camera operator |
Nina Jones | ... | lamp operator |
Nina Jones | ... | lighting technician |
Don Kazakoff | ... | lamp operator |
Billy Lachance | ... | grip |
Neil Lachance | ... | rigging grip |
George Landrecht | ... | rigging electrician |
Philip Lanyon | ... | rigging electrician |
Sven Lomeland | ... | rigging grip |
Bonnie McLean | ... | rigging electrician |
Chris Meakes | ... | gaffer |
Dean Morin | ... | camera department trainee |
Mike Mossman | ... | grip |
Craig Munroe | ... | dolly grip |
Jaden Nance | ... | lamp operator |
Quincy Paglaro | ... | second assistant camera (as Quincy Pagliaro) |
Andrew Pepper | ... | grip |
Shawn Talbot | ... | second second assistant camera |
Ed Turner | ... | generator operator (as Ed Turner 'Aquamon') |
Animation Department
Charron Hume | ... | breakdown artist |
Casting Department
Errin Lally | ... | casting coordinator (as Errin Clutton) |
Micha Sparrow | ... | casting assistant |
Brad Warshaw | ... | additional casting / extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Stacey Compston | ... | costumer |
Angela Cruikshank | ... | costumer (as Angie Cruikshank) |
Lara Davies | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Earl Fudger | ... | first assistant editor |
Sandra Gillen | ... | post-production coordinator |
Cathy Rait | ... | color timer |
Jodie Davidson | ... | colorist: dailies (uncredited) |
Location Management
Marian Koprada | ... | location production assistant |
Christin Lindgard | ... | assistant location manager |
Terry Mackay | ... | location manager |
Chris Wayatt | ... | key location production assistant |
Music Department
Paul Intson | ... | musician: bass |
Ron Kobb | ... | musician: flute |
Ron Korb | ... | musician: flute |
Andrew Lockington | ... | conductor / orchestrator |
Dennis Patterson | ... | assistant music engineer |
Clare Scholtz | ... | musician: English horn |
Ron Searles | ... | music engineer |
Ron Skinner | ... | assistant music engineer |
Script and Continuity Department
Elizabeth Dancoes | ... | script consultant |
Lara Fox | ... | script supervisor |
Anne Marie Murphy | ... | script clearance |
Virginia Rankin | ... | script consultant |
Transportation Department
Ron Buyck | ... | driver: grip truck |
Richard Camacho | ... | driver: cast |
Fred Galensloot | ... | driver: cast (as Fred Galesloot) |
Rod McDonald | ... | driver: shuttle |
Laurie Morris | ... | transportation coordinator |
Jose Campos Oneeglio | ... | driver: hair/make-up/wardrobe (as Jose Campos) |
Matt Trask | ... | transportation co-captain |
Al Voth | ... | driver: star trailers |
Ray Waechter | ... | driver: cable truck |
Chris Wild | ... | transportation captain |
Additional Crew
Tina Baird | ... | unit publicist |
Ari Ben Ron | ... | craft service / first aid |
Diane Boehme | ... | executive: CHUM |
Andrian Boehn | ... | trainee (as Andrian 'Jay' Boehn) |
Bryan Boyd | ... | assistant chef |
Tara Burstyk | ... | lead location production assistant |
Stephen Chan | ... | production assistant |
Tom Chavez | ... | security officer |
Alexander Clarke | ... | security officer |
Jane Davidson | ... | assistant production accountant |
Ruby Dean | ... | assistant production accountant |
Jacqueline Eng | ... | photo double: Mindy |
Lenny Epstein | ... | assistant to director |
Cheryl-Lee Fast | ... | producer's intern |
Brian Freeman | ... | executive: CBC |
Mika Fujii | ... | stand-in |
Alexander Glua | ... | production assistant |
Corey Hakkarainen | ... | security officer |
Rebecca Herr | ... | assistant to producer: Christina Jennings |
Jason James | ... | b-roll footage |
John Johnston | ... | security officer |
Susan Kearney | ... | security officer |
Steven Kohalyk | ... | trainee |
Marian Koprada | ... | key production assistant |
Glace W. Lawrence | ... | assistant to director (as Glace Lawrence) |
Woody Lo | ... | cultural consultant |
Jose Lopez | ... | craft service / first aid |
Spencer Hon Lui | ... | second assistant production coordinator (as Hon Lui) |
Marcus MacDonald | ... | security officer |
Joe MacEachen | ... | security officer (as Joseph MacEachen) |
Grace MacLeod | ... | animal trainer |
Don MacNeil | ... | security captain (as Don 'Real' MacNeil) |
Sheenah Main | ... | production coordinator (as Sheena Main) |
Michelle Marion | ... | executive: The Movie Network |
Huyghe Meakes | ... | electrical equipment provider |
Patrick Mokrane | ... | production accountant |
Duncan Morin | ... | legal services |
Janis Mudie | ... | assistant to producer: Christina Jennings |
Roza Murphy | ... | set supervisor (as Roza Savvas) |
Paul Pat | ... | stand-in |
Adrian Salpeter | ... | assistant to producer: Raymond Massey |
Mike Sears | ... | trainee (as a different name) |
Paula Simson | ... | first assistant production coordinator |
Eva Simulik | ... | truck supervisor |
Rachael Taylor | ... | extras wrangler (as Rachel Taylor) |
Audrey Tobin | ... | security co-captain |
Michael Tse | ... | chef |
Jennifer Van Bakel | ... | assistant production accountant |
Annie Wilkinson | ... | set tutor |
Thanks
Catherine Forrester | ... | special thanks |