Directed by
Philippa Lowthorpe |
Writing Credits
Andrea Gibb | ... | (written by) |
Arthur Ransome | ... | (based on the book by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Nick Barton | ... | producer (as Nicholas Barton) |
Jenny Borgars | ... | executive producer |
Patrick Fischer | ... | executive producer |
Danny Gulliver | ... | line producer (as Daniel Gulliver) |
Hugo Heppell | ... | executive producer |
John Jencks | ... | executive producer |
Christine Langan | ... | executive producer |
Dan MacRae | ... | executive producer |
Ian Maiden | ... | executive producer |
Steve Milne | ... | executive producer |
Nick O'Hagan | ... | producer |
Joe Oppenheimer | ... | producer |
Beth Pattinson | ... | executive producer |
Danny Perkins | ... | executive producer |
Thorsten Schumacher | ... | executive producer |
Alexa Seligman | ... | executive producer |
Peter Watson | ... | executive producer |
Natascha Wharton | ... | executive producer |
Music by
Ilan Eshkeri |
Cinematography by
Julian Court | ... | director of photography |
Editing by
David Thrasher | ... | (as Dave Thrasher) |
Casting By
Shaheen Baig |
Production Design by
Suzie Davies |
Art Direction by
David Bowes | ||
Daniel Taylor | ... | supervising art director |
Marcus Wookey | ... | (Supervising Art Director) |
Set Decoration by
Lisa Chugg |
Costume Design by
Amy Roberts |
Makeup Department
Nadine Al-Samarraie | ... | key crowd makeup and hair artist |
Carolyn Cousins | ... | key makeup and hair artist |
Jules Greenan | ... | hair & makeup daily |
Deb Kenton | ... | additional makeup & hair |
Ray Marston | ... | makeup supplier |
Sue Newbould | ... | hair and makeup daily |
Alex Rouse | ... | makeup supplier |
Jill Sweeney | ... | makeup and hair designer |
Victoria Yates | ... | key makeup and hair artist |
Production Management
Simon Bosanquet | ... | production executive: Filmversicherungsgemeinschaft |
Meg Clark | ... | post-production supervisor |
Marion Comengre | ... | production executive: Studiocanal |
Erin Duffy | ... | production manager |
Jennifer Eriksson | ... | post-production manager |
Matt Green | ... | unit manager (as Matthew Green) |
Richard Knight | ... | head of production: Screen Yorkshire |
Peter La Terriere | ... | production executive: Filmversicherungsgemeinschaft |
Fiona Morham | ... | head of production: BFI |
Second Unit Director or Assistant Director
Lucy Egerton | ... | first assistant director: second unit (as Lucinda Egerton) |
Charlie Elliot | ... | third assistant director: second unit |
Steven Hall | ... | second unit director |
Nikki Molloy | ... | second assistant director |
David O'Neill | ... | assistant director |
Sam Smith | ... | third assistant director |
Nige Watson | ... | first assistant director |
Rory Stewart | ... | third assistant director: second unit (uncredited) |
Art Department
Thomas Barratt | ... | dressing props |
Jane Brodie | ... | graphic designer |
Jeremy Bryce | ... | boat rigger |
Gary Bustard | ... | dressing props |
Bob Charlton | ... | construction manager |
Matt Charlton | ... | carpenter |
Tom Coxon | ... | work experience |
May Davies | ... | dressing props |
Kevin Day | ... | stand-by props |
Fred Duran-Jorda | ... | props dailies |
Adriaan Engelbrecht | ... | universal creations, weapon |
Andrew Fielding | ... | hod carpenter (as Andy Fielding) |
Darren Fielding | ... | standby rigger |
Hannah Gawthorpe | ... | production buyer |
Muffin Green | ... | props master |
Caroline Harper | ... | Stand-by Art Director / map designer |
Dave Hart | ... | boat rigger |
Brendan Houghton | ... | storyboard artist |
Martin Ingham | ... | hod rigger |
Craig Jenkins | ... | props driver |
Dave Kirkman | ... | painter |
Peter Lawson | ... | boat rigger |
Rod Lee | ... | storeman |
Russell Lee | ... | dressing props |
Debbie Lowndes | ... | art department trainee |
Jim Morris | ... | boat rigger |
Janeeta Panesar | ... | petty cash buyer |
Russel Peet | ... | dressing props |
Susan Ross | ... | scenic artist (as Sue Ross) |
Alice Russell | ... | art department assistant |
Cathy Servonat-Blanc | ... | boat rigger |
Mark Shelley | ... | armourer |
Stuart Silver | ... | dressing props |
Philip Smith | ... | standby props |
David Thurgur | ... | boat rigger |
Chris Watson | ... | standby carpenter |
Sound Department
Mark Appleby | ... | adr mixer: Goldcrest |
Dafydd Archard | ... | re-recording mixer |
Julian Bale | ... | second assistant sound |
Martin Beresford | ... | production sound mixer |
Paula Boram | ... | foley artist |
Louise Brown | ... | foley artist / foley editor |
Stuart Bruce | ... | sound recordist |
Phil Cape | ... | additional first assistant sound |
Tony Coote | ... | foley assistant |
Mike Dowson | ... | re-recording mixer |
Simon Epstein | ... | foley mixer |
Davide Favargiotti | ... | dialogue editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer: Goldcrest |
Lee James | ... | first assistant sound |
Richard Kondal | ... | foley mixer |
Nick Kray | ... | adr mixer: De Lane Lea |
Adam Laschinger | ... | additional first assistant sound |
Michael Maroussas | ... | supervising dialogue editor |
Patrick Oldacre | ... | sound recordist |
Alex Outhwaite | ... | foley editor |
Alastair Sirkett | ... | supervising sound effects editor |
Andy Stallabrass | ... | adr mixer: De Lane Lea |
Terry Tew | ... | sound equipment provider: Sound & Light |
Max Walsh | ... | mix technician |
Special Effects by
Ben Ashmore | ... | special effects supervisor |
Steve Cawood | ... | special effects technician |
Steven Langfield | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Olivia Beresford | ... | roto/prep artist |
Charles Brelaud | ... | artist: 2D |
Tim Caplan | ... | visual effects producer |
Matthew Chan | ... | artist: 2D |
Mike Connolly | ... | lead compositor: ElectricPig |
Shane Connolly | ... | visual effects editor |
Laura Coumbe | ... | roto/prep artist |
Tiago Faria | ... | roto/prep artist |
Edd Gamlin | ... | visual effects editor |
Adam Gough | ... | visual effects editor |
Alexander Ha | ... | camera tracker |
John Hardwick | ... | visual effects artist |
Maddy Hardwick | ... | visual effects artist |
Will Hardwick | ... | digital compositor: IAC / visual effects artist |
Jack Hennigan | ... | digital compositor: The ElectricPig Ltd |
Mark Honer | ... | artist: 2D |
Simon Hughes | ... | visual effects supervisor |
Taskin Kenan | ... | artist: 2D |
Jenny King | ... | visual effects coordinator |
Steven King | ... | visual effects pipeline developer |
Helen Langley | ... | visual effects coordinator (as Helen Streeter) |
Ines Li Ying | ... | visual effects line producer |
Lindsey Lo Presti | ... | runner |
Elliot Mander | ... | production assistant |
Janusz Murawski | ... | artist: 3D |
Mervyn New | ... | artist: 2D |
Dillan Nicholls | ... | artist: 2D |
Maru Ocantos | ... | cg artist |
Iain Read | ... | lead compositor |
Adam Redhead | ... | cg artist |
Susanna Riccio | ... | artist: 2D |
Tj Singh | ... | artist: 2D |
Linda Spaggiari | ... | roto/prep artist |
Elliot Staker | ... | camera tracker |
Stephanie Jean Staunton | ... | digital compositor: IAC / visual effects artist (as Stephanie Staunton) |
Noga Alon Stein | ... | visual effects producer |
Gareth Stevenson | ... | cg artist |
Dan Victoire | ... | artist: 2D |
Jenny Wan | ... | compositor: Union VFX |
Lewis Wright | ... | artist: 2D |
Luca Zappala | ... | cg supervisor: union |
Stunts
Stephanie Carey | ... | stunt performer |
Nic Goodey | ... | stunt performer |
Tim Halloran | ... | stunt performer |
Gary Kane | ... | stunt performer |
Paul Kennington | ... | stunt coordinator |
David Newton | ... | stunt performer |
Ian Pead | ... | stunt double: Andrew Scott / stunt performer |
Mark Southworth | ... | additional stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
John Bailie | ... | first assistant camera |
Peter Baines | ... | electrician |
Nick Baker | ... | a camera trainee (as Nicholas Baker) |
Angus Benson-Blair | ... | drone pilot |
Richard Bradbury | ... | a camera first assistant |
Catharine Brown | ... | first assistant camera: "b" camera / focus puller: "b" camera |
Ross Brown | ... | epk camera |
Emmet Cahill | ... | grip: second unit |
Glenn Carvath | ... | electrician |
Sandra Coulson | ... | first assistant camera: second unit |
Neil Davidson | ... | unit stills photographer |
Warwick Drucker | ... | key grip |
Bernard Esterhuysen | ... | phantom camera technician |
Loren Filis | ... | camera trainee |
Andrew Fletcher | ... | electrician |
Danny Griffiths | ... | best boy |
Steven Hall | ... | second unit director of photography |
Victoria Hanna | ... | b camera second assistant |
Peter Hodgson | ... | video playback |
Rebecca Horsburgh | ... | assistant grip |
Joe Macdonald | ... | gaffer |
Kev Marchant | ... | assistant grip |
Christopher McDonough | ... | grip |
Darren Miller | ... | uav aerial camera operator |
Howard Mills | ... | second assistant camera |
John Phillips | ... | digital imaging technician: second unit |
Sam Renton | ... | camera operator |
Matt Squire | ... | unit stills photographer |
Tom Stansfield | ... | b camera grip |
Jenni Suitiala | ... | electrician |
Neil Tomlin | ... | libra technician |
Robert Viglasky | ... | unit stills photographer |
Laurence Watson | ... | second assistant camera: "a" camera |
Lisa Wiik | ... | camera trainee: second unit |
Dan Wilkinson-Cain | ... | digital imaging technician (as Dan Cain) |
Martin Winton | ... | console operator |
Casting Department
Michelle Giovanni | ... | casting assistant |
Anna McAuley | ... | children's casting |
Lisa O'Donohue | ... | casting assistant |
Layla Wolf-Zarpak | ... | casting associate |
Elliot Wood | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Katie Brown | ... | costume standby |
Pat Farmer | ... | costume provider: Morris Angel and Son |
Kelly-Ann McLaughlin | ... | principle costume standby |
Emma Moore | ... | costume supervisor |
Hollie Sheppard | ... | costume trainee |
Editorial Department
Shane Connolly | ... | first assistant editor |
Greg Cox | ... | second assistant editor |
Maxine Davis | ... | post production accountant |
Ben Eastwood | ... | rushes runner |
Víctor Escribano | ... | on-line editor |
Filipe Fernandes | ... | additional colourist |
Constance Goulletquer | ... | post-production assistant |
Adam Inglis | ... | digital intermediate colourist |
Marie Maitrot | ... | post-production assistant |
Mike Morrison | ... | Digital Intermediate Supervisor |
Valentina Rutigliano | ... | on-line editor |
Location Management
Jethro Ensor | ... | location manager |
Matt Green | ... | Unit Location manager |
Henry Jepson | ... | locations assistant |
Duncan Laing | ... | assistant location manager |
Leon Seth | ... | location scout |
Ed Smith | ... | assistant location manager: Scotland |
Ross Donnelly | ... | location assistant: Lake District (uncredited) |
Music Department
John Barrett | ... | music recording engineer |
Andy Brown | ... | conductor / contractor (as Andrew Brown) / musical director: Andy Brown |
Matt Carr | ... | recording studio: assistant |
Daisy Chute | ... | music production assistant |
Josine Cohen | ... | music production coordinator |
Jessica Dannheisser | ... | orchestration |
Lillie Harris | ... | music production assistant |
Rachael Lander | ... | musician: cello |
Tom Lewis | ... | composer: additional music |
The London Metropolitan Orchestra | ... | music performed by / performer: London Metropolitan Orchestra |
Andy Maxwell | ... | recording studio: assistant |
Stephen McLaughlin | ... | music mixer (as Steve McLaughlin) / music score producer (as Steve McLaughlin) |
George Oulton | ... | recording studio: assistant |
Ronan Phelan | ... | music recording engineer |
Paul Saunderson | ... | music programming & arranging |
Marli Wren | ... | music production assistant / musician |
Script and Continuity Department
Carole Salisbury | ... | script supervisor |
Transportation Department
Robin Anson | ... | camera truck driver: second unit |
Stephen Curran | ... | "a" camera van driver |
Finn H. Drude | ... | B-Camera Van Driver |
Michael Geary | ... | action vehicle supplier: Motorhouse / motorcycle provider |
Glen Goodey | ... | camera boatman |
Ian Kitchingman | ... | facilities captain |
Reg Knox | ... | minibus driver |
Rob Lennon | ... | unit driver |
Steve Light | ... | motorcycle provider |
Ian Malcolm | ... | unit driver |
Dan Travers | ... | marine coordinator |
Laurence Turner | ... | transport captain (as Laurence 'Loz' Turner) |
Additional Crew
Glyn Alderson | ... | satellite internet wifi engineer & wifi support |
Elisa Alvarez | ... | business affairs consultant |
Reno Antoniades | ... | legal adviser: to the producers |
Lawrence Atkinson | ... | unit publicist |
Matthew Baker | ... | for: Hanway Films |
Debbie Banbury-Morley | ... | clearances |
Jacqui Barr | ... | marketing executive: BBC Films |
Paul Scruff Bates | ... | marine safety |
Hannah Berrisford | ... | chaperone |
Nikki Berrisford | ... | head chaperone |
Thomas Blease | ... | sailing double |
Kevin Boon | ... | chef: Screen Cuisine |
Zoe Brown | ... | head of legal and business affairs: BBC |
Lorraine Bryant | ... | production banking: Coutts & Co. |
Stephanie Bryant | ... | stand-by runner |
Anna Chettle | ... | for: Hanway Films |
Sue Clark | ... | animal wrangler |
Colin Coombs | ... | head of security |
Lisa Corkill | ... | production coordinator (as Lisa Corkill McIntyre) |
Clare Coulter | ... | business affairs manager |
Alison Cresswell | ... | working with children consultant |
Meghan Cruz | ... | assistant: to Christine Langan |
Matt Curtis | ... | titles by |
Maxine Davis | ... | post-production accountant |
Melanie Dicks | ... | for: Greenshoot |
Annabelle Ducros | ... | legal adviser: to Screen Yorkshire |
Bill Earp | ... | services: site, head of |
Sylvie El Sayegh | ... | production finance: Cofiloisirs |
Johan Ewing | ... | legal and business affairs executive |
Leanne Fairbrother | ... | production coordinator: additional photography |
James Forde | ... | chief financial officer: StudioCanal UK |
Chiara Gelardin | ... | for: Hanway Films |
Georgia Goggin | ... | assistant to the producers |
Glen Goodey | ... | marine safety |
Richard Gunner | ... | marine safety |
Chris Hansen | ... | legal adviser: to Cofiloisirs |
Rebecca Hill | ... | investment administrator |
Anna Hintzen | ... | assistant to executive producer |
Jake Holdsworth | ... | production secretary |
Mandy Calder Humphreys | ... | finance director: Harbour Pictures (as Mandy Calder) |
Philippa Irving | ... | chaperone |
Li Jiang | ... | office manager |
Steve Joberns | ... | auditor: Shipleys |
Kelly Johns | ... | assistant production co-ordinator |
Myron Johnson | ... | for: Greenshoot |
David Johnstone | ... | insurance services: WK Film Insurance |
Madeleine Jones | ... | sailing double |
Rory Jones | ... | sailing double |
Sophie Joseph | ... | production assistant |
Sally Joynson | ... | chief executive: screen yorkshire |
Jane Karen | ... | dialogue coach |
Justin Kelly | ... | for: Hanway Films |
Ian Kirk | ... | head of production finance: BFI |
Richard Kondal | ... | director: Creativity Capital |
Teresa Kowalski | ... | unit publicist |
Stephen Lansdown | ... | production banking: Coutts & Co. |
Alan Lee | ... | child chaperone / tutor |
Adam Lewin | ... | executive: Creativity Capital |
Cosette Liebgott | ... | production finance: Cofiloisirs |
Clive Lockey | ... | head chef: Screen Cuisine |
Debbie Lowndes | ... | assistant to producer |
Jonathan Lynch-Staunton | ... | for: Hanway Films |
Caroline Maiden | ... | for: Maiden Investments |
Thomas Mann | ... | for: Hanway Films |
Owen Mansfield | ... | aerial unit-engineer |
Steve Mansfield | ... | aerial unit-engineer |
Will Marwood | ... | first assistant accountant (as William Marwood) |
Rosa Matarewicz | ... | sailing double |
Deirdre McMahon | ... | legal adviser: to the producers |
Rachel McWatt | ... | communications manager |
Alison Meese | ... | head of acquisitions: StudioCanal UK |
Christos Michaels | ... | legal adviser: to Screen Yorkshire |
Justin Miller | ... | production accountant: Yorkshire |
Jane Moore | ... | legal adviser: to Maiden Investments |
Stephen Murphy | ... | head of legal and business affairs: StudioCanal UK |
Hazel Newport | ... | sailing double |
Wolf Newton | ... | production assistant |
Lee Nicholls | ... | marine support/floating pontoons |
Simon O'Connell | ... | aerial co-ordinator |
David O'Neill | ... | floor runner (as Dave O'Neill) |
Jackie O'Sullivan | ... | head of business affairs: Harbour Pictures |
Andy Oliver | ... | head chef: Screen Cuisine |
Debbie Oliver | ... | chef: Screen Cuisine |
Lawrence Page | ... | creative executive |
Jeronime Palmer | ... | chaperone / tutor |
Nicki Parfitt | ... | legal adviser: to the producers |
Phil Pease | ... | unit medic: location |
Benjamin Perkins | ... | acting coach |
Ciara Perry | ... | legal adviser: to The Electric Shadow Company |
Rachael Pickles | ... | floor runner |
Ola Piper | ... | legal adviser: to Cofiloisirs |
Liane Poole | ... | chaperone |
Jim Ranyard | ... | health & safety advisor |
Ben Roberts | ... | director of lottery film fund: BFI |
John Rodden | ... | general manager home entertainment: StudioCanal UK |
John Russell | ... | seaplane pilot |
Phil Rymer | ... | legal adviser: to The Electric Shadow Company |
Ruth Sanders | ... | legal and production assistant: BBC Films |
Livy Sandler | ... | legal and business affairs manager: BBC Films |
David Segal Hamilton | ... | development executive: BFI |
Sairh Sheikh | ... | accounts assistant |
Katia Smith | ... | sailing double |
Robb Smith | ... | chief operating officer: StudioCanal UK |
Jean-Baptiste Souchier | ... | production finance: Cofiloisirs |
Jan Spielhoff | ... | for: Hanway Films |
Maxine Stanley | ... | financial controller |
Lisa Stevens | ... | production banking: Coutts & Co. |
Phil Stoole | ... | EPK/BTS Documentarian |
Sam Tatton-Brown | ... | legal advisor |
Claire Taylor | ... | for: Hanway Films |
Jay Taylor | ... | managing director: for Electric Shadow |
Frank Thomson | ... | head of security |
John Trafford-Owen | ... | head of theatrical distribution: StudioCanal UK |
Dan Travers | ... | marine co-ordinator |
Kristian Turnbull | ... | production runner |
Dan Utley | ... | aerial co-ordinator: Shoot Aviation |
Philippa Warlow | ... | production secretary |
Nicola-Jayne Wells | ... | daily chaperone |
Steve Whitehead | ... | chef: Screen Cuisine |
Michael Wood | ... | senior business manager: BBC |
Rowan Woods | ... | development coordinator |
Kriss TheDish Brown | ... | on-set internet engineer (uncredited) |
Thanks
Andrew Athill | ... | in memoriam |
John Atkinson | ... | with thanks to: Nibthwaite Grange Farm |
Norman Bailey | ... | with thanks to: and the Village of Heptonstall |
Nicky Ball | ... | with thanks to: Creative England |
Luke Barley | ... | with thanks to: Coniston Water National Trust |
Maria Benjamin | ... | with thanks to: Nibthwaite Grange Farm |
Mary Cooke | ... | with thanks to |
Roger Cooke | ... | with thanks to |
David Coxon | ... | with special thanks to: Coniston Boating Centre |
Stephen Durbridge | ... | with thanks to |
Harvey Edgington | ... | with thanks to: The National Trust Media Department |
Roger France | ... | with thanks to: and Keighley Worth Valley Railway |
Ron Halpern | ... | with thanks to (as Ronald Halpern) |
Christina Hardyment | ... | with thanks to |
Jon Harris | ... | special thanks to |
Chris Hordley | ... | with thanks to: Creative England |
Nicola Lestor-Price | ... | with thanks to: Creative England |
Geraint Lewis | ... | with thanks to |
Bob McCartney | ... | with thanks to: Boon Crag Farm |
Sophie Neville | ... | thanks / with thanks to |
John Platt | ... | with thanks to: Coniston & Keswick Launch Company |
Sarah Platt | ... | with thanks to: Coniston & Keswick Launch Company |
Vanessa Saunoi-Caumartin | ... | with thanks to (as Vanessa Saunoi) |
Elizabeth Sewart | ... | with thanks to |
David Towler | ... | with thanks to: Coniston Water National Trust |
Penny Webb | ... | with thanks to: Derwent Water National Trust |
Rona Webster | ... | with thanks to: Coniston Water National Trust |